אני רוצה לגלות לכם סוד. מצאתי ציפור. כנפיה שחורות וגופה כחול. קראתי לה הולי והבאתי אותה לביתי. היא יושבת בחן על שולחני. אני נוגעת בה והיא שרה בשפה חדשה. ציפור חכמה ועתיקה, מלמדת אותי איך לעוף מעל הרחוב החלוד שלי. אני מזריקה למוחי את צלילי קולה.

אדם לא יכול לחיות רק לעצמו. הוא חייב לחשוב גם על אחרים. הציפור הזאת יכולה להיות כל כך טובה לחבר שלי. הם נולדו באותה ארץ. אבל אני לא רוצה אפילו להראות לו את הציפור. אני לא רוצה להשאיל לו את הציפור. אני מסרבת שהוא יקח אותה ממני. נוצות הפלדה והגוף הברזלי. הציפור הזאת היא רק שלי. אף אחד לא יקח אותה ממני. הבטחתי שאשמור עליה ואאכיל אותה בניירות טובים ונקיים. שאשמיע לה את השירה שלי.

חבר שלי עני וחולה. בקלות אוכל לכנותו מטורף. הוא תקוע בארצי בלי כוח או כסף לשוב לביתו. אני קוראת את סיפוריו והם תמיד מלאים בכאב ובחיפושים בזבל אחרי מזון.

"אני כל כך לבד," הוא אמר. "אבל אני לא יכול להרוג את עצמי כי יש לי כלב ושלושה חתולים."

"יש לך כישרון עצום," אמרתי לו, "אתה חייב להשקיע את הטירוף שלך באמנות. אתה צריך ציפור כחולה," אמרתי, "אני אחפש בשבילך ציפור משלך."

שפתי החדשה כעת שרה בשבילך, זועקת אחר הציפור שתבוא ותשב על שולחנך הריק, מוכנה לריחוף אצבעותיך על נוצותיה השחורות. כמה נפלא יהיה לראותך שוב שמח. כמו שראיתי אותך בפעם הראשונה יושב על הרצפה בחנות הספרים. כלב התכרבל בין רגליך ועיניך וידיך היו עסוקות בסידור ספרי ההיסטוריה על המדפים. צחקתי אליך ואתה חייכת אלי.

באותם ימים לא ידעת רעב. היה לך חבר שנתן לך את העבודה. אבל אז אבדה דעתך וצעקת עליו. תמיד ידעת איך להרוס את עצמך.

"אתה האויב הכי גרוע שלך."

"כן, אני יודע," אמרת.

אני אמצא לך ציפור כחולה. אתה שב בביתך ותן לעצמך תירוצים מדוע אינך יכול לשים לחייך קץ.

כמה עצוב אתה מסוגל להיות. רד למטה ואראה לך את הציפור הכחולה שלי. תן לי להשמיע לך את שירתה. לא כמו האישה המשוגעת ששרה מעבר לכביש. היא בודדה כמוך. כשאתה רואה אותה אתה שונא את עצמך.

אני לא המושיעה שלך. אפילו לא חברה קרובה. רק ראיתי אותך בחנות הספרים ואמרתי לך לכתוב כי יכולתי לזהות את כשרונך. כעת אני רוצה להציל אותך מהפילוסופיה השחורה שלך. מפניך המצולקות. אני שומרת על קול נמוך שלא להזיק לך כשאתה עצוב. אל תהיה כל כך רחוק. אני רוצה לתת לך את המעיל שלי. רק אל תיגע בציפור הכחולה.

חבר אחר התקשר אלי. הוא אמר שבמחסן שלו מתחבאת ציפור. המשפחה שגרה בקומה התחתונה איחסנה שם את כל חפציה. אבל בקרוב הם יעזבו והוא ייתן לי את הציפור הזאת. אתן לך אותה. אתה תאכיל אותה בסיפוריך והיא לא תבקש דבר אחר. היא התהיה הבאר שאליה תצרח. היא תניח לך ליילל בבקרים הקרים ובלילות. היא תהיה חברתך הטובה ביותר.

מודעות פרסומת